wide-garage-door

Wymiana bramy garażowej na nową – od czego zacząć?

Coraz więcej właścicieli starych domów decyduje się na ich modernizację. Przy okazji modernizacjo domu wymiana jest też brama garażowa. Słabe bramy garażowe na ogół nie chronią przed zimnem ani przed włamaniem. Dostępne obecnie na rynku bramy garażowe są nowoczesne, komfortowe w użytkowaniu, a przy tym bezpieczne.

Na jaką bramę garażową można wymienić tę starą?

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka rodzajów bram garażowych. Bramę, która ma już kilkanaście czy więcej lat, można obecnie wymienić na bramę:

  • rozwieralną;
  • uchylną;
  • segmentową;
  • rolowaną.

Różnią się one sposobem otwierania i konstrukcją. Brama rozwieralna posiada sztywne skrzydła na ogół tej samej szerokości. Są one osadzone na przymocowanych do ościeżnicy zawiasach. Otwarta brama zajmuje przed garażem nawet 3 m miejsca. Brama uchylna na tylko jedno sztywne skrzydło, które unosi się ku górze i chowa pod sufitem garażu. Ten typ bramy potrzebuje w trakcie otwierania maksymalnie metr wolnego miejsca. Brama segmentową składa się z segmentów o szerokości 0,5 m. Są one połączone ze sobą zawiasami. W trakcie otwierania bramy unoszą się one kolejno do góry i chowają pod sufitem. Brama rolowana nie zajmuje miejsca przed garażem.

Czy warto wybrać bramę ocieplaną?

Wiele spośród dostępnych obecnie na rynku bram garażowych to modele ocieplane. Skrzydła bramy garażowej mogą być ocieplone zarówno styropianem, jak i pianką poliuretanową. Ceny bram ocieplanych są oczywiście wyższe od tych bez ocieplenia. Ocieplane bramy są szczególnie polecane tym osobom, które maja garaż wkomponowany w bryłę domu. W sprzedaży dostępne są też bramy z ciepłą ościeżnicą. Są one nie tylko ocieplane, ale też dodatkowo posiadają specjalne uszczelnienie. Są to bramy idealnie sprawdzające się w garażach ogrzewanych. W przypadku garaży wolno stojących zakup bramy ocieplanej nie jest konieczny.

Co wziąć pod uwagę, decydując się na wymianę starej bramy garażowej?

Jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępne są różne rodzaje bram garażowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej należy więc sprawdzić czy wybrany rodzaj bramy w ogóle da się zamontować. Może się bowiem okazać, że przed garażem jest zbyt miejsca. Może się też zdarzyć, że w starej bramie nadproże zostało źle osadzone. Dlatego też w pierwszej kolejności należy sprawdzić wymiary podjazdu, ustalić zakres prac, które trzeba będzie wykonać i dopiero wtedy można wybierać nową bramę.

Jak montuje się bramy garażowe?

Bramę rozwieralną montuje się w grubości muru. Montaż tej bramy odbywa się w taki sam sposób, co montaż okien czy drzwi. Z kolei bramę uchylną najczęściej montuje się od wewnętrznej strony muru. W starym garażu na taki montaż może jednak zabraknąć miejsca. W takiej sytuacji brama uchylna może zostać zamontowana tak jak brama rozwieralna w grubości muru. Wyjątkowo często wybierane są dzisiaj bramy segmentowe. Są one bowiem wyjątkowo wygodne w użytkowaniu. Do tego świetnie sprawdzają się na małych działkach, gdyż nie potrzebują na podjeździe wiele miejsca do otwarcia. Montaż bramy segmentowej w starym garażu może jednak okazać się niemożliwy. Brama ta otwiera się wzdłuż prowadnic zamontowanych pod sufitem lub wzdłuż ściany garażu. W zależności od sposoby montażu prowadnic, potrzeba kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni nad otworem lub po jego bokach. Bramę segmentową można zamontować w szerokości muru lub od jego strony wewnętrznej. W przypadku montażu bramy rolowanej nad światłem bramy powinno być co najmniej 30 cm wolnej przestrzeni. Przestrzeń ta niezbędna jest do zamontowania kasety, w której chowa się brama podczas otwierania. Do tego wolna przestrzeń potrzebna jest też z boku bramy. Bramę rolowaną najczęściej montuje się za murem.

Współczesne bramy garażowe są wygodniejsze i bardziej bezpieczne niż te sprzed kilkunastu lat. Wymiana starej bramy na nową to decyzja, która powinna zostać poprzedzona analizą istniejącego stanu. Każdą bramę montuje się bowiem inaczej. Przeróbki umożliwiające montaż danej bramy mogą okazać się bardzo kosztowne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *