brama

Jak wybrać bramę garażową – kryteria wyboru bramy garażowej

Brama garażowa to obowiązkowy element garażu, jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale wybór odpowiedniego rodzaju może okazać się nie lada wyzwaniem dla właściciela. Brama garażowa to nie wybór na rok czy dwa, ale na wiele lat, dlatego warto zastanowić się nad swoimi potrzebami oraz możliwościami, abyśmy mogli cieszyć się z tej inwestycji przez długi czas.

Spośród kilku rodzajów można wybierać pomiędzy bramami: segmentowanymi, rolowanymi, uchylnymi i rozwieranymi. Przystępując do zakupu bramy w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym ile miejsca jest na podjeździe przed garażem. Najwięcej miejsca wymagają bramy rozwierne i uchylne, które otwiera się na zewnątrz, a wtedy otwarte zajmują dużą część podjazdu. Najwygodniejszym rozwiązaniem są bramy segmentowe, ich panele schowane są pod stropem garażu albo na ścianie bocznej, a w ten sposób brama nie zabiera niepotrzebnie miejsca.

Innym także dobrym rozwiązaniem są bramy rolowane, panele nawijają się na wał, który znajduje się nad otworem bramy. Dzięki temu rozwiązaniu także można zaoszczędzić dużo miejsca. Dobrze jest zastanowić się także nad tym do przechowywania czego będzie nam miał służyć garaż, czy jedynie będzie on miejscem dla samochodu, a może będziemy chcieli także pomieścić tam inne przedmioty, np. rowery, sprzęt ogrodniczy, motocykl. W takiej sytuacji, jeśli garaż ma służyć do przechowywania różnych rzeczy to najlepiej aby był zapewniony dostęp bez konieczności otwierania całej bramy. Wtedy świetnie sprawdzą się bramy segmentowe górne z drzwiami przejściowymi albo bramy segmentowe boczne z możliwością tylko częściowego otwarcia. Bardzo ważnym kryterium, które koniecznie trzeba brać pod uwagę jest rozmiar bramy garażowej. Pojedyncze bramy nie powinny być węższe niż 2,3 m i nie niższe niż 2m.

bramaPodczas wyboru bramy ważny jest także sposób otwierania, bo to z kolei znacząco wpływa na komfort użytkowania. Najlepszym rozwiązaniem są bramy z napędem elektrycznym, które obsługiwane są za pomocą pilota, ale też zamku kodowego i kluczyka. Jeśli brama zakupiona była bez napędu elektrycznego to nie jest duży problem, ponieważ zawsze można doposażyć ją w napęd. Oczywiście najlepiej jest od razu wybrać taki rodzaj bramy z mechanizmem elektrycznym, aby nie sprawiać później sobie kłopotów. Posiadacze garażu znajdującego się w bryle budynku powinni wiedzieć, że ważna jest termoizolacyjność bramy.

Brama musi być „ciepła”, ponieważ w przeciwnym razie dom niestety będzie wychładzać się przez garaż, a w konsekwencji będzie trzeba płacić wyższe rachunki za ogrzewanie. W przypadku posiadania garażu wolnostojącego nie trzeba wybierać bramy ocieplanej, jednak jeśli garaż znajduje się w budynku to już ocieplenie jest konieczne. Termoizolacyjność bram zapewnia wypełnienie paneli pianką poliuretanową, a także zastosowanie uszczelek pomiędzy segmentami i na łączeniach pomiędzy posadzką i ościeżnicą. Duże straty ciepła powodują właśnie miejsca, w których konstrukcja styka się ze ścianą czy posadzką.

Do oceny tego jak „ciepła” jest brama służy współczynnik przenikania ciepła(U). Im wskaźnik jest niższy, tym lepiej. Warto zapamiętać, współczynnik U nie powinien być wyższy niż 1,3W, a wtedy na pewno brama nie będzie powodowała strat ciepła. Decydując się na zakup bramy garażowej powinniśmy brać pod uwagę jakość i trwałość wykonania. Najlepiej jest wybierać produkty renomowanych producentów, znane marki muszą oferować wysokiej jakości produkty, ponieważ w przeciwnym przypadku straciliby renomę. Do tego mamy pewność, że uzyskamy na zakupiony produkt gwarancję. Produkty sprawdzonych firm gwarantują wysoką jakość wykonania, a zastosowane w produkcie komponenty do siebie pasują, jest to bardzo ważne, np. podczas dopasowania sprężyn do ciężaru bramy. Dobrej jakości bramy trochę kosztują- to fakt, ale oszczędzanie na jakości może w rzeczywistości kosztować nas jeszcze więcej.

Do montażu bramy powinniśmy wziąć profesjonalną firmę, ponieważ nawet najlepsza brama źle zamontowana nie będzie dobrze działać. Ekipa, która ma się tym zajmować powinna być profesjonalna i wykonywać swoją pracę zgodnie ze sztuką budowlaną, a także zaleceniami producenta danej bramy. Najlepiej zorientować się, popytać znajomych, może akurat korzystali już z usług danej firmy i spełniła ona ich oczekiwania.

1 thought on “Jak wybrać bramę garażową – kryteria wyboru bramy garażowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *